lži

Milosrdné lži

Spousta z nás často místo upřímnosti zvolí nevinnou lež. Určitě to znáte: “Jo, sluší ti to”, “Neboj, nebude to bolet”, “Chutná, je to moc dobrý”, “Bude to jen chvilka”.. Vypadá to, že takovéto malé lži jsou už nedílnou součástí našeho života. Proč ale neříkáme pravdu? Můžeme vůbec žít bez nevinných lží?

V mnohých z nás je to zakořeněné už od útlého věku – raději neříkat pravdu kvůli reakci okolí. Nebát se říct pravdu by jsme měli učit děti už malička. Pravda by neměla být obávaná věc. Například pokud dítě něco provede a přizná se, je lepší zadržet vztek a nejdříve dítě pochválit, že je odvážné a přiznalo se a trestat mírněji než když by se na lumpárnu přišlo bez přiznání. A to platí nejen pro děti.

Buďte příkladem ostatním a nepoužívejte dvojí měřítko. Než řeknete něco co si doopravdy nemyslíte, zastavte se, zkuste najít způsob jak říci pravdu. “Mě by se na tobě víc líbily třeba modré šaty, ale jestli se v nich cítíš dobře, není co řešit”, “Prošla jsem si tím také a přežila jsem to, věřím, že to taky zvládneš”..  Pokud vám někdo místo milosrdné lži řekne pravdu, která se vám nelíbí, nebuďte naštvaní, sami přece dobře víte, že říct pravdu je dnes mnohem vzácnější.

Zastávám pravidlo, že lhát se nemá a platí to i pro malé milosrdné lži. Každý ale musí začít u sebe.

Zkuste si pro začátek například jeden den bez milosrdných lží. Uvidíte, že to není nejjednodušší, ale jde to a budete se cítit lépe!

This entry was published on December 16, 2014 at 11:25 am. It’s filed under psychologie and tagged , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: