Síla odpuštění

Říká se, že odpouštět je lidské, ale sem by se lépe hodilo spojení: Odpouštět je zdravé. A nutné. Pokud s tím máte problém, udělejte s ním něco. Uvidíte, jak se vám bude lehčeji žít a budete klidnější a spokojenější. Skoro by se dalo říct, že ke klidu v duši stačí jedna vlastnost – umění odpouštět. Ano, píši umění, protože naučit se odpouštět lidem, kteří nám v životě ublížili, není vůbec jednoduché. Hlavně pokud, jste to ještě nezkoušeli. Ale důležité je již to, že teď o tom přemýšlíte. A třeba se k tomu rozhodnete. To bych vám moc přála. Nepíši nic, co bych neměla sama vyzkoušené. Odpustit se dá i zdánlivě neodpustitelné. Ale chce to začít hned a nenechat se nahlodat zlobou a vztekem. Jak zjistíte, že jste to dokázali? Prostě při vzpomínce na nepříjemnou událost, nebudete cítit žádné negativní emoce. Necháte ji projít skrze vás samé.

odpusteni1

Napíši vám jednu ze svých zkušeností. Můj partner se nepěkně pohádal se svou maminkou. Řekla něco, co říkat neměla a už to bylo. Byla to hádka opravdu ošklivá a partner mi do toho v afektu řekl všechno, co o mě maminka říká a jak mě s jeho sestrou pomlouvají. Nejdřív jsem nevěřila vlastním uším, myslela jsem si, že je to vtip. Ale evidentně nebyl. Cítila jsem uvnitř šok, těžkost a lítost. Ne, nad sebou, ale z nich. Z té nízkosti, do které se propadají. A tak jsem se rozhodla a hned to partnerovi oznámila. Já jim odpustím. Nemám zájem se tím zabývat. A hned jsem se do toho dala. V duchu (můžete i nahlas či polohlasem) jsem opakovala, že jim odpouštím a myslela jsem při tom na celou událost. Možná to trvalo týden, ale dokázala jsem to. Dnes mi ta vzpomínka nic nedělá. Maminka naštěstí bydlí dost daleko, takže s ní nemusím do kontaktu přicházet často. Mám ale v odpouštění ještě rezervu. To cítím. Ještě mám na čem pracovat a mám z toho radost, protože cvičení dělá mistra.

Máte i vy nějakou podobnou zkušenost? Podělte se.

This entry was published on August 2, 2015 at 8:02 pm. It’s filed under odpuštění and tagged , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: