Dalajláma

Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, Jeho svátost dalajláma nebo prostě jen Dalajláma. To jméno dnes zná snad každý. Dokonce i ti, kteří se nezajímají o východní nauky a budhismus. Dalajláma je hlavou tibetských budhistů v pořadí již 14 a letos oslavil 80. narozeniny. Za svou celoživotní „práci“ si vysloužil mnoho významných ocenění a v roce 1989 i Nobelovu cenu za mír. A jistě má co řešit. Postavení Tibetu není a nebylo zrovna to z nejlepších a Dalajláma se staví za jeho řešení mírovou cestou. Tuto kampaň zahájil již v roce 1959. Význam jeho osobnosti pro Tibet je značný. Po nezdařeném převratu v roce 1959 byl nucen z Tibetu uprchnout do exilu. Uchýlil se do Indie do městečka Dharamsala, kde pobývá do dnes. To, jestli se někdy do Tibetu vrátí, i když by si to Tibeťané moc přáli, je ve hvězdách…

65751d0bc5_69303394_o2

Dalajláma a naše země

V roce 1990 byl Dalajláma pozván na svou vůbec první oficiální státnickou návštěvu. A kam? No jasně, že do České republiky. A to člověkem, kterého si také nesmírně vážím – presidentem Václavem Havlem. Tím se začalo jejich velké přátelství, které trvalo až do smrti Václava Havla 18. prosince 2011.

Bude to opravdu Dalajláma poslední?

Podle svých slov je tento tibetský vůdce již posledním. Sám by si nepřál, aby byl mezi Tibeťany rozpoznán jeho další reinkarnovaný nástupce. A proč? Protože komunistická strana Číny již přijala opatření, že až nastane čas, Dalajlámu vybere sama. Vtipné že? Tak už chápete? Sám Dalajláma si přeje zemřít ve 113 letech. Tak budeme věřit, že za těch 23 let se ještě něco pohne.

 

 

 

 

This entry was published on October 5, 2015 at 7:26 pm. It’s filed under Osobnosti and tagged , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: